Důležité! Tyto stránky vznikaly v minulosti. Vzhledem k rychlosti vývoje na finančním trhu je možné, že web již obsahuje ne zcela aktuální informace. Děkujeme za pochopení!

Hypotéka a další související pojmy

Článek ze dne 21.4.2015

Hypotéka je úvěr poskytovaný jak fyzickým, tak i právnickým osobám, zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Zastavenou nemovitostí přitom může být buď nemovitost úvěrem financovaná, nebo jiná v hodnotě tohoto úvěru.

Účelová hypotéka je určena na investici do nemovitosti. Může se jednat o výstavbu, koupi, rekonstrukci, modernizaci, opravu a dokonce i o koupi podílu. Americká hypotéka je hypotéka neúčelová, kterou můžete využít na cokoliv, ale je zajištěna nemovitostí. Výše hypotéky se pohybuje od 200 000 korun výše, až do zástavní hodnoty nemovitosti.Úrok

Pokud si dlužník půjčí peníze, musí je vrátit do předem sjednané doby společně s navýšením neboli úrokem. Úrok je vlastně peněžitá odměna za vypůjčení peněz, které může věřitel dočasně postrádat. Odměna slouží k tomu, aby bylo vypůjčení peněz pro věřitele výhodné a stalo se jejich zhodnocením. Výše úroku se u jednotlivých finančních produktů liší, stanovuje se v procentech.

Zástava

Při sjednávání hypotéky se setkáváme se zástavou nemovitosti. Zástava slouží vlastě jako záruka pro věřitele pro případ nesplacení dluhu. Se zástavou se ale setkáváme i v jiných případech. Mohou jí být movité i nemovité věci, podíly v korporaci, pohledávky, cenné papíry, ochranné známky nebo zemědělské skladní listy. V případě hypotéky nesmí dlužník se zastavenou nemovitostí manipulovat a zástavní právo je uvedeno v katastru nemovitostí.

Bonita

Schopnost dostát finančních závazků a splácet úvěr se nazývá bonita. Bankovní a nebankovní společnosti si bonitu klienta často prověřují. K prokázání bonity slouží potvrzení o příjmu a další údaje jako vzdělání, profese, věk, pohlaví, rodinný stav klienta a počet dětí. Přihlíží se k výši výdajů a také nahlíží do registrů dlužníků. Na základě všech těchto informací se finanční instituce rozhodne, zda bude úvěr žadateli poskytnut, v jaké výši a jaké budou úroky. Čím je vyšší bonita klienta, tím výhodnější může získat finanční produkt, protože nepředstavuje tak velké riziko. Bonitu lze zvýšit ručitelem nebo úvěrovým spolužadatelem nebo tím, že se sníží měsíční splátky.Náš tip: Na stránkách Maxi-Půjčky.cz se dozvíte spoustu zajímavých a užitečných informací o nejrůznějších typech půjček a úvěrů. Klikněte právě teď na tento odkaz.

© 2015 SMS-půjčka-10000-bez-registru.cz, všechna práva vyhrazena.

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Web slouží jako zdroj rad a informací, jež byly shromážděny z různých zdrojů.