Důležité! Tyto stránky vznikaly v minulosti. Vzhledem k rychlosti vývoje na finančním trhu je možné, že web již obsahuje ne zcela aktuální informace. Děkujeme za pochopení!

Co je to rozhodčí doložka

Článek ze dne 5.7.2013

Rozhodčí doložka je pojem, který není spoustě lidí znám. Jestliže ani vy nevíte, co je to rozhodčí doložka, nenechte si ujít následující řádky. Setkat se s ní můžete u spotřebitelských úvěrů, ale i u půjček nebo obchodních smluv. Jaký má rozhodčí doložka význam se dozvíte v dnešním článku.

Rozhodčí řízení

Úkolem rozhodčí doložky je stanovit, jak, kde a za jakých podmínek bude probíhat rozhodčí řízení. Rozhodčí doložka rovněž ustanovuje i osobu rozhodce – tou je nezávislý a nestranný odborník na konkrétní problematiku. Podmínkou je, aby se obě strany na formě řízení dohodly. Výsledkem rozhodčího řízení je rozhodčí nález.Rozhodčí doložka a spotřebitelský úvěr

Rozhodčí doložka má smysl jen v případě, kdy se jedná o spor mezi podnikateli – ne tedy v situaci, kdy si strany nejsou rovny. Prostřednictvím rozhodčí doložky se dlužník zříká možnosti řešit možný spor před soudem. Ve finále to znamená, že závazek dlužníka může být předán rovnou do rukou některého z exekutorů.

Pro koho je to výhodné?

Co se týče úvěrových smluv, má rozhodčí doložka vždy větší výhody pro věřitele. Úvěrová společnost následně vybírá samotného rozhodce, kterým je soukromý subjekt. Cílem rozhodce je získat co možná největší objem zakázek, neboť dojde-li na spor, zpravidla vyhoví tomu, kdo mu spory přiděluje.

Podepsání rozhodčí doložky

Rozhodčí doložku nemusíte podepsat a dokonce s ní nemusíte ani souhlasit. Ve chvíli, kdy rozhodčí doložku podepíšete, je dobré se obrátit na právníky nebo poradny, kde vám vysvětlí případné řešení možného sporu nebo postup napadení rozhodčího nálezu u soudu.Náš tip:

Potřebujete si půjčit peníze, ale máte obavu z nekalých praktik některých společností?
Na webu Maxi-Půjčky.cz najdete rady a tipy na rychlé, dostupné a bezpečné půjčky pro všechny.

© 2015 SMS-půjčka-10000-bez-registru.cz, všechna práva vyhrazena.

Prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Web slouží jako zdroj rad a informací, jež byly shromážděny z různých zdrojů.