Aktualizováno dne 27.10.2023
Bankovní poplatky čítají většinou pár desítek korun za měsíc. Mnoho lidí nad nimi mávne rukou, ale na druhou stranu, proč platit za něco, za co platit jinde nemusíte?
Za rok se částka může nasčítat na stovky až tisíce korun. Jak se těmto poměrně nesmyslným poplatkům vyhnout?
Za co nejčastěji poplatky v bankách platíme? Setkáváme se s nimi u běžného účtu ve formě poplatku za jeho vedení, za příchozí a odchozí platby, výběry z bankomatu, využívání internetového bankovnictví, výpisy z účtu nebo výběr v zahraničí.
Vzhledem k tomu, že se na trhu objevilo mnoho nových a moderních bank, posunuly se služby trochu dál a snad každá banka má v nabídce i účet zcela bez poplatků. Má ovšem určité podmínky, které je třeba dodržet. Bez poplatků jsou většinou i "studentské účty.
Najdou se banky, kde je vedení účtu bez jakýchkoliv dalších podmínek. U dalších je třeba splnit určitý minimální limit příchozích a odchozích plateb, mít na účtu určitý zůstatek, využívat aktivně platební kartu nebo čerpat úvěr. Pokud je nesplníte, budou vám poplatky za vedení účtu naúčtovány.
Nelíbí se vám podmínky vaší banky? Zkuste se informovat o možnostech, jak poplatky snížit, pravděpodobně vám bude nabídnut některý z výhodnějších balíčků. Jestliže se ale neozvete, nikdo vám zřejmě sám od sebe vycházet vstříc nebude. Další možností je přejít k bance jiné.
U spořicích účtů se dá poplatkům vyhnout, stačí dodržet výpovědní lhůtu. Pokud lhůta není, zpravidla nejsou zavedeny ani poplatky. Pozor si dejte na "spotřebitelské úvěry. Zde vás čekají poplatky téměř za vše, třeba za výzvy, upomínky, předčasné splátky nebo změny ve smlouvě. Poplatkům navíc se vyhnete řádným splácením nebo můžete úvěr refinancovat u jiné banky, která má podmínky výhodnější.
Chceme-li dosáhnout svých finančních cílů, je třeba mít své peníze pod kontrolou. Úspory můžete najít například s pomocí mobilní aplikace Wallet. Ta umožňuje pohodlně sledovat příjmy a výdaje a hodí se pro všechny, kteří chtějí získat lepší přehled o svých financích.